W dniu 14.04.2018r. odbyło się spotkanie naukowe Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji Oddziału Lubuskiego. Tematem wiodącym spotkania była fizjoterapia w wodzie. W części praktycznej uczestnicy mieli możliwość doświadczyć terapii Watsu. Jest to bierna forma pracy z ciałem, podczas której terapeuta wykonuje określone sekwencje ruchowe, elementy masażu, terapii manualnej i uciski punktów shiatsu. Efekty terapii wynikają zarówno z technik stosowanych przez terapeutę jak i z działania ciepłej wody. Na miejsce naszych zajęć praktycznych wybraliśmy basen solankowy w Centrum Wodnym Laguna w Gryfinie, w którym temperatura wody jest idealna do przeprowadzenia tej terapii. Zajęcia prowadziły Anita Kulik oraz Izabela Brodowińska – Kasjan, terapeutki Watsu. Po relaksie uczestnicy próbowali swoich sił na desce SUP. Przekonali się, że utrzymanie równowagi na desce bywa trudne nawet w niskich pozycjach. Deska SUP niewątpliwie jest atrakcyjnym narzędziem do wykorzystania w warsztacie fizjoterapeuty. Możliwości jej wykorzystania przedstawiał nam Błażej Madoń. To już nasze drugie i na pewno nie ostatnie spotkanie z Błażejem i SUP-ami.
W drugiej części spotkania odbyły się cztery wykłady. Pierwszy dotyczył uzupełniającej roli zajęć w wodzie w terapii dzieci i niemowląt z niepełnosprawnością. Temat omówiła Izabela Brodowińska – Kasjan, pracująca na co dzień z dziećmi w wodzie w CW Laguna. Drugi wykład poświęcony był teoretycznym podstawom terapii Watsu. Prezentująca go Anita Kulik omówiła również wstępne wyniki projektu badawczego oceniającego wpływ Watsu na funkcjonowanie chorych oczekujących na protezoplastykę stawu biodrowego. Wątek fizjoterapii dysfunkcyjnego stawu biodrowego był kontynuowany przez Dagmarę Miszczak w kolejnym wystąpieniu, na którym dowiedzieliśmy się o możliwościach pozamiejscowego oddziaływania na staw biodrowy. Ostatni wykład również przygotowany przez Dagmarę Miszczak to powrót do tematu wody. Tym razem autorka omówiła m.in. działanie kąpieli magnezowych na nasz organizm.
Zachęcamy do śledzenia naszej strony i profilu na facebooku, gdzie będziemy informować o kolejnych organizowanych spotkaniach.

Składamy podziękowania dla:

  • Dyrekcji Centrum Wodnego Laguna
  • Energy Sports w Mierzynie
  • Restauracji Atol w Gryfinie
  • oraz dla naszych wykładowców i instruktorów:
  • Izabela Brodowińska-Kasjan, *Paraszkółka Pływanie, doskonalenie, terapia*
  • Anita Kulik, *ZWKF w Gorzowie Wlkp., Przystań Fizjoterapia Kostrzyn nad Odrą*
  • Błażej Madoń, *Energy Sports w Mierzynie*
  • Dagmara Miszczak, *ZWKF w Gorzowie Wlkp., Fizjoklinika Gorzów*